Utvecklingi Jönköpings län

Meny Stäng

    Beviljade arbetsstipendier inom kultur

    • Kultur
    • Litteratur
    • Bild och form
    • Konst
    • Dans
    • Film
    • Museum
    • Musik
    • Teater
    • Bibliotek
    • Hemslöjd

    Personer som fått Landstingets/regionens arbetsstipendium sedan 1980:

    2016
    Emelie Berglund, konstnär

    2015
    Jennie Ljungeskog, bildkonstnär
    Uta Arning, filmare och regissör

    2014
    Anna Dohrman, bildkonstnär
    Johan Ohlson, dansare, pedagog och koreograf

    2013
    Teresa Glad, animatör

    2012
    Britta Johanson, textilkonstnär

    2011
    Francis Brako, dansare

    2010
    Gunnar Källström, musiker
    Jonas Valfridsson, tonsättare

    2009
    Ove Gotting
    Jessica Kolterjahn
    Nina Åkerblom Nielsen

    2008
    Malin Astner
    Kai Rehn

    2007
    Peter Ivan Ericson

    2006
    Bruno Helgesson
    Ann Sehlstedt

    2005
    Arne Gustafsson
    Emma Philipson

    2004
    Annika Holmér
    Hanna Hallgren

    2003
    Emma Lindgren
    Camilla Sundberg
    Birgitta Blomqvist
    Annika Ride

    2002
    Pia-Kristina Garde
    Ann Magnusson
    Anna-Karin Svensson
    Ann-Marie Valsten

    2001
    Agneta Hill
    Cecilia Käck
    Jennie Lindström
    Åsa Storck

    2000
    Greger Cedulf
    Maria Grandelius 
    Fredrik Stenberg

    1999
    Victoria Granlund
    Ola Fredholm
    Lena Lindahl
    Maria Larsson

    1998
    Ola Gustafsson
    Jens Johansson
    Tyrone Martinsson
    Kristina Mauritz
    Cecilia Qvarnström

    1997
    Maria Buhre 
    Nina Holst
    Kenneth Pils
    Gudrun Romeborn

    1996
    Peter Arnoldsson
    Tina Eskilsson
    Christian Immonen
    Per Teljer
    Linda Västrik

    1995
    Lennart Carlsson
    Jöran Linder
    Teresia Porsbjer
    Victor Rojas
    Katarina Vallbo
    Patrik Wirefeldt

    1994
    Christina Claesson
    Anya Ison
    Håkan Molander
    Margareta Sundén

    1993
    Björn Bengtson
    Lena Blomqvist
    Iréne Johansson
    Magnus Lundh

    1992
    Annika Behrm
    Paula Jutander
    Svante Palmgren 
    Krister Kühlwein
    Åsa Fagerlund
    Patrik Johansson

    1991
    Urban Beinö
    Mike Bode
    Harry Ellström

    1990
    Per Sjöberg
    Mats Thiger
    Katarina Vallbo
    Ingalill Wiberg

    1989
    Curt Ekblom
    Agneta Hill
    Peter Lundström
    Sven Påhlsson
    Magnus Utvik

    1988
    Susanne Rydén
    Karin Linder
    Gunilla Mauritz
    Anya Ison
    Jan Svärd
    Johan Näslund

    1987
    Niklas Holmberg
    Eva-Marie Albinsson
    Bo Holmqvist
    Ulla Hultberg
    Bror Ahlström

    1986
    Lisbeth Ariosto
    Pernilla Dahlstrand
    Bruno Helgesson
    Monica Schultz
    Karin Tiberg

    1985
    Marcus Andersson
    Stefan Bellnäs
    Peter Freij
    Göran Tuve Karlsson
    Lise-Lotte Halvarsson
    Christina Johansson
    Agneta Spångberg

    1984
    Pia Granbom
    Jan Stigmer
    Christina Bymark
    Eva-Maria Eriksson
    Winfried Bayer

    1983
    Björn Winnerfeldt
    Per-Åke Wennerberg
    Cecilia Hjelm
    Tommie Andersson
    Lena Blomqvist

    1982
    Lena Åkesson
    Ingrid Johansson
    Kristina Gadh-Lindqvist
    Mikael Bråne
    Bo Alverberger

    1981
    Ulrika Dohrmann-Johansson
    Karl-Inge Edelfeldt
    Ingrid Johansson
    Birthe Jonsson
    Sagobutiken

    1980
    Bo Ahlin
    Birgitta Eriksson-Fast
    Ragnar Järhult
    Rune Karlzon
    Efva Lilja
    Henry Renshult