Utvecklingi Jönköpings län

Beviljade kulturstipendier

  • Kultur

Här presenteras personer som fått Landstingets/regionens kulturstipendium sedan 1980:

2016 
Amy Deasismont, sångerska, skådespelare, musikalartist och programledare

2015 
Danskompaniet KolKo ink

2014
Lisa Jeannin och Rolf Schuurmans, konstnärer

2013
Mikael Syrén

2012
Tage Andersen

2011
Mian Lodalen

2010
Johanna Thydell

2009
Emil Svanängen

2008
David Sandberg

2007
Musikteaterprojektet FREJA

2006
Monika Marklinger

2005
Bengt Lindberg 
Susanne Rydén

2004
Åke Edwardson 
Lena Philipsson

2003
Carl-Johan Johansson 
Rachel Molin 
Sofie Palander 
David Svensson

2002
Susanne Bosiö 
Karin Johansson 
Jakob S Jonsson 
Irene Theorin

2001
Helena Blom 
Samuel Fröler 
Uno Svenningsson

2000
Majgull Axelsson 
David Gunnarsson 
Acke Hydén 
Jan Lindqvist 
Cletus Nwadike

1999
Cardigans 
Lars Danielsson 
Nils-Erik Eriksson 
Peder Freiij

1998
Olle Andersson 
Kalle Berggren 
Lisbeth Högvik

1997
Elisabet Apelmo 
Leif Liljeblad 
Marie Lundquist 
Olle Wettermark

1996
Katarina von Bredow 
Lars-Göran Frisk 
Leo Quennerstedt-Kempe 
Jacob de Verdier

1995
Sigvard Broman 
Christina Campbell

1994
Lennart Enander 
Ragnar Järhult 
Kaj Tuve Månsson 
Ulla Nordin 
Eva Spångberg

1993
Mikael Bråne 
Joakim Kallhed 
Peter Lundström 
Carl Nyrén 
Magnus Utvik

1992
Sten Dunér 
Uno Myggan Ericson 
Alf Henriksson 
Lena Åkesson

1991
Malte Axelsson 
Efva Lilja 
Sigvard Lindqvist 
Owe Pellsjö 
Märta Svensson

1990
Birgitta Andersson 
David Ansert 
Kerstin Jansson 
Margareta Melin

1989
Anders Jormin 
Lena Blomqvist 
Jan Broberg 
Walle Jahansson

1988
Pia Campbell 
Vladimir Oravsky 
Jill Englund 
Roland Englund 
Lisa Atterström

1987
Birger Jonasson 
Olle Widestrand 
Astrid Johansson 
Bruno Ekström 
Kerstin Nilsson

1986
Märit Carlsson-Good 
Clas Engwall 
Hente Håkansson 
Li-Kioko 
Fredrik Segerståhl

1985
Ruth Malinowski 
Göran "Findus" Ekelund

1984
Arvid Wallinder 
Ann-Sofie Klingberg 
Hans Fredholm 
Aase Dyrting 
Evert Amnefors

1983 
Sigvard Sandahl 
Anders Robertsson 
Ingrid Robertsson 
Nils Hasse 
Inga Saarinen 
Peter Gadh

1982
Lars Agger 
Classe Campbell 
Allan Svensson 
Göran Erlandsson 
Eva Stefanowicz

1981
Linda Gustavsson-Nameth 
Börje Martinsson 
Per Odensten 
Lennart Svensson 
Kerstin Rydh

1980
Lars Hagberg 
Sven A Karlsson 
Sven Lundh 
Björn Novén 
Ingela Strandberg