Utvecklingi Jönköpings län

Meny Stäng

    Kulturstipendiater

    • Kultur

    Här presenteras personer som fått Landstingets/regionens kulturstipendium sedan 1980:

    2016 
    Amy Deasismont, sångerska, skådespelare, musikalartist och programledare

    2015 
    Danskompaniet KolKo ink

    2014
    Lisa Jeannin och Rolf Schuurmans, konstnärer

    2013
    Mikael Syrén

    2012
    Tage Andersen

    2011
    Mian Lodalen

    2010
    Johanna Thydell

    2009
    Emil Svanängen

    2008
    David Sandberg

    2007
    Musikteaterprojektet FREJA

    2006
    Monika Marklinger

    2005
    Bengt Lindberg 
    Susanne Rydén

    2004
    Åke Edwardson 
    Lena Philipsson

    2003
    Carl-Johan Johansson 
    Rachel Molin 
    Sofie Palander 
    David Svensson

    2002
    Susanne Bosiö 
    Karin Johansson 
    Jakob S Jonsson 
    Irene Theorin

    2001
    Helena Blom 
    Samuel Fröler 
    Uno Svenningsson

    2000
    Majgull Axelsson 
    David Gunnarsson 
    Acke Hydén 
    Jan Lindqvist 
    Cletus Nwadike

    1999
    Cardigans 
    Lars Danielsson 
    Nils-Erik Eriksson 
    Peder Freiij

    1998
    Olle Andersson 
    Kalle Berggren 
    Lisbeth Högvik

    1997
    Elisabet Apelmo 
    Leif Liljeblad 
    Marie Lundquist 
    Olle Wettermark

    1996
    Katarina von Bredow 
    Lars-Göran Frisk 
    Leo Quennerstedt-Kempe 
    Jacob de Verdier

    1995
    Sigvard Broman 
    Christina Campbell

    1994
    Lennart Enander 
    Ragnar Järhult 
    Kaj Tuve Månsson 
    Ulla Nordin 
    Eva Spångberg

    1993
    Mikael Bråne 
    Joakim Kallhed 
    Peter Lundström 
    Carl Nyrén 
    Magnus Utvik

    1992
    Sten Dunér 
    Uno Myggan Ericson 
    Alf Henriksson 
    Lena Åkesson

    1991
    Malte Axelsson 
    Efva Lilja 
    Sigvard Lindqvist 
    Owe Pellsjö 
    Märta Svensson

    1990
    Birgitta Andersson 
    David Ansert 
    Kerstin Jansson 
    Margareta Melin

    1989
    Anders Jormin 
    Lena Blomqvist 
    Jan Broberg 
    Walle Jahansson

    1988
    Pia Campbell 
    Vladimir Oravsky 
    Jill Englund 
    Roland Englund 
    Lisa Atterström

    1987
    Birger Jonasson 
    Olle Widestrand 
    Astrid Johansson 
    Bruno Ekström 
    Kerstin Nilsson

    1986
    Märit Carlsson-Good 
    Clas Engwall 
    Hente Håkansson 
    Li-Kioko 
    Fredrik Segerståhl

    1985
    Ruth Malinowski 
    Göran "Findus" Ekelund

    1984
    Arvid Wallinder 
    Ann-Sofie Klingberg 
    Hans Fredholm 
    Aase Dyrting 
    Evert Amnefors

    1983 
    Sigvard Sandahl 
    Anders Robertsson 
    Ingrid Robertsson 
    Nils Hasse 
    Inga Saarinen 
    Peter Gadh

    1982
    Lars Agger 
    Classe Campbell 
    Allan Svensson 
    Göran Erlandsson 
    Eva Stefanowicz

    1981
    Linda Gustavsson-Nameth 
    Börje Martinsson 
    Per Odensten 
    Lennart Svensson 
    Kerstin Rydh

    1980
    Lars Hagberg 
    Sven A Karlsson 
    Sven Lundh 
    Björn Novén 
    Ingela Strandberg