Meny Stäng
Sök

Digitaliseringsrådet


  • Digitaliseringsrådet

Varför gör vi det här?

Vi ser att kommuner och landsting står inför stora utmaningar. Vår åldrande befolkning och den förväntade befolkningsökningen, kommer att ställa allt större krav på den offentliga sektorns välfärdstjänster.

Visionen är ett hållbart utvecklande samhälle där alla får bästa service.

Målgrupp

Digitaliseringsrådet ska aktivt arbeta med e-förvaltningsområdet i Jönköpings län i syfte att öka nyttan för medborgare, näringsliv, föreningar och inre effektivisering i medlemmarnas organisationer.

Resultatmål

  • Aktivt arbeta med e-förvaltningsområdet i Jönköpings län i syfte att öka nyttan för medborgare, näringsliv, föreningar och inre effektivisering i medlemmarnas organisationer. Genom samverkan och samfinansiering ska utvecklingen inom e-förvaltningsområdet kunna gå snabbare och ge bättre effekter för digitaliseringsrådet medlemsorganisationer.
  • Arbeta med en gemensam strategi och lämpliga utvecklingsområden inom e-förvaltning.
  • Att löpande inventera lämpliga samarbetsprojekt inom e-förvaltning i regionen samt initiera och följa upp projekten
  • Vara samtalspart inom e-förvaltning med SKL och andra samverkansorganisationer i syfte att utveckla e-förvaltningsområdet och delta i projekt.
  • Aktivt arbeta med gemensam kompetensutveckling inom e-förvaltning. Detta arbete ska vara  målgruppsanpassat för exempelvis tjänstemän, teknikspecialister eller politiker.
  • Att samverka och vara delaktig i forskning kring digitaliseringens effekter och nyttor, för invånare och den offentliga styrningen.

Hur påverkas länet?

E-utveckling och digitalisering ger mycket stora möjligheter till både effektivisering och rationalisering som frigör resurser till kärnverksamheten.

Nyheter


Just nu finns det inga nyheter inom detta ämne.

Hur går det?


Representanter i rådet


  • Aneby: Camilla Bergström, camilla.bergstrom@aneby.se
  • Eksjö: Kim Olsson, kim.olsson@eksjo.se
  • Gislaved: Susanna Jonsson, susanna.jonsson@gislaved.se
  • Gnosjö: Olav Wähäsarja, olav.wahasarja@gnosjo.se
  • Habo: Ashur Jawadi, ashur.jawadi@habokommun.se
  • Jönköping: Thomas Olofson, thomas.olofson@jonkoping.se
  • Jönköping: Ulf Enghed, ulf.enghed@jonkoping.se
  • Mullsjö: Dejan Nedic, dejan.nedic@mullsjo.se
  • Nässjö: Torbjörn Hellman, torbjorn.hellman@nassjo.se
  • Region Jönköpings län: Mikael Bärlin, mikael.barlin@rjl.se
  • Sävsjö: Tobias Mossbrant, tobias.mossbrant@savsjo.se
  • Tranås: Kjell Pettersson, kjell.pettersson@tranas.se
  • Vaggeryd: Tomas Johansson, tomas.johansson@vaggeryd.se
  • Vetlanda: Thomas Sandh, thomas.sandh@vetlanda.se
  • Värnamo: Jenny Hurtig, jenny.hurtig@varnamo.se
  • Ordförande: Jan Pihl, jan.karlsson.pihl@rjl.se