Meny Stäng
Du måste ange ett sökord.
Sök

Biblioteksutveckling


  • Bibliotek

Länets invånare ska erbjudas en relevant och jämlik biblioteksverksamhet av hög kvalitet. Biblioteksverksamhet av hög kvalitet främjar fri informationstillgång, åsiktsbildning och yttrandefrihet vilket är förutsättningar för ett demokratiskt samhälle.

Här kan du läsa vad som pågår inom biblioteksutveckling i Jönköpings län.

Nyheter


Just nu finns det inga nyheter inom detta ämne.

Hur går det?


Kontakt


Region Jönköpings län, kultur och utveckling
Regionbibliotek

Vill du veta hur Region Jönköpings län arbetar strategiskt med biblioteksutvecklingen finns detta beskrivet på www.rjl.se/regionbibliotek

regionbiblioteket@rjl.se

Vakant
Regionbibliotekschef
regionbiblioteket@rjl.se

Christina Alloh
Administrativ samordnare 
010-242 84 91, 073-1578700
christina.alloh@rjl.se

Johanna Billvén
Utvecklare bibliotek
010-242 84 98, 072-718 78 14
johanna.billven@rjl.se

Frida Christoffersson
Projektledare Digitalt först med användaren i fokus
073-801 93 85
frida.christoffersson@rjl.se

Peter Nyberg
Utvecklare litteratur
010-242 84 90, 070-298 05 38
peter.nyberg@rjl.se

Annhild Ottosson
Utvecklare bibliotek
010-242 84 93, 076-724 84 93
annhild.ottosson@rjl.se

Martina Rasch (Tjänstledig t.o.m. 2020-03-15)
Utvecklare bibliotek
010-242 84 96, 072-577 70 44
martina.rasch@rjl.se

Bibliotekschefer


karta över bibliotek i länet

Aneby kommun
Aneby bibliotek
Sanna Godenäs
0380-462 41
sanna.godenas@aneby.se

Eksjö kommun
Eksjö bibliotek
Axel Botero Fridholm
0381-361 34
axel.botero-fridholm@eksjo.se

Gislaveds  kommun
Gislaveds bibliotek
Maria Alexiusson
0371-829 05
maria.alexiusson@gislaved.se

Gnosjö kommun
Gnosjö bibliotek
Kristina Gernes
0370-33 11 31
kristina.gernes@gnosjo.se

Habo kommun
Habo bibliotek
Ingrid Sjöberg
036-442 80 25
ingrid.sjoberg@habokommun.se

Jönköpings  kommun
Jönköpings stadsbibliotek 
Johan Gärskog
036-10 55 83
johan.garskog@jonkoping.se

Annika Wernborg
036-10 60 92
annika.wernborg@jonkoping.se

Mullsjö kommun
Mullsjö bibliotek 
Ingrid Halje
0392-140 44
Ingrid.Halje@mullsjo.se

Nässjö kommun
Nässjö bibliotek
Ulf Moberg
0380-51 89 99
ulf.moberg@nassjo.se 

Sävsjö kommun
Sävsjö bibliotek
Eva-Lena Andersson
0382–154 02
eva-lena.andersson1@savsjo.se

Tranås kommun
Tranås bibliotek
Peter Åkesson
0140-682 02
peter.akesson@tranas.se

Vaggeryds kommun
Vaggeryds bibliotek
Åsa Storck
0393-67 87 96
asa.storck@vaggeryd.se

Vetlanda kommun
Vetlanda bibliotek
Anette Lundgren
0383-974 73
anette.lundgren@vetlanda.se

Värnamo kommun
Värnamo bibliotek
Ann-Christin Ekelund
0370-37 76 63
ann-christine.ekelund.sivula@varnamo.se