Navigera till sidans huvudinnehåll

Biblioteksutveckling

  • Bibliotek

Länets invånare ska erbjudas en relevant och jämlik biblioteksverksamhet av hög kvalitet. Biblioteksverksamhet av hög kvalitet främjar fri informationstillgång, åsiktsbildning och yttrandefrihet vilket är förutsättningar för ett demokratiskt samhälle.

Här kan du läsa vad som pågår inom biblioteksutveckling i Jönköpings län.

Nyheter

Just nu finns det inga nyheter inom detta ämne.

Hur går det?

Kontakt Regionbibliotek

Vill du veta mer om hur Regionbibliotek arbetar strategiskt med biblioteksutveckling finns detta på www.rjl.se/regionbibliotek

regionbiblioteket@rjl.se

Christina Alloh
Administrativ samordnare 
010-242 84 91, 073-1578700
christina.alloh@rjl.se

Johanna Billvén
Tf. regionbibliotekschef
010-242 84 98, 072-718 78 14
johanna.billven@rjl.se

Linn Holmstedt
Utvecklare bibliotek
010- 242 84 95, 072-206 02 88
linn.holmstedt@rjl.se

Lena Jonsson
Utvecklare bibliotek
010-242 84 94, 072-206 44 54
lena.b.jonsson@rjl.se

Annhild Ottosson
Utvecklare bibliotek
010-242 84 93, 076-724 84 93
annhild.ottosson@rjl.se

Kontakt folkbibliotek och bibliotekschefer i Jönköpings län

Aneby kommun
Aneby bibliotek
biblioteket@aneby.se
Gunilla Crona
0380-463 47
gunilla.crona@aneby.se

Eksjö kommun
Eksjö bibliotek
stadsbiblioteket@eksjo.se
Axel Botero Fridholm
0381-361 33
axel.botero-fridholm@eksjo.se

Gislaveds  kommun
Gislaveds bibliotek
gislaveds.bibliotek@gislaved.se
Maria Alexiusson
0371-829 05
maria.alexiusson@gislaved.se

Gnosjö kommun
Gnosjö bibliotek
biblioteket@gnosjo.se
Mikael Karlsson
0370-33 11 31
mikael.karlsson@edu.gnosjo.se

Habo kommun
Habo bibliotek
biblioteket@habokommun.se
Ingrid Sjöberg
036-442 80 25
ingrid.sjoberg@habokommun.se

Jönköpings  kommun
Jönköpings stadsbibliotek
stadsbibl@jonkoping.se
Julia Sandwall
036-10 50 71
julia.sandwall@jonkoping.se

Mullsjö kommun
Mullsjö bibliotek 
bibliotek@mullsjo.se
Fredrik Bodin
0392-142 40
fredrik.bodin@mullsjo.se

Nässjö kommun
Nässjö bibliotek
stadsbiblioteket@nassjo.se
Ulf Moberg
0380-51 89 99
ulf.moberg@nassjo.se 

Sävsjö kommun
Sävsjö bibliotek
biblioteket@savsjo.se
Eva-Lena Andersson
0382–154 02
eva-lena.andersson1@savsjo.se

Tranås kommun
Tranås bibliotek
bibliotek@tranas.se
Peter Åkesson
0140-682 02
peter.akesson@tranas.se

Vaggeryds kommun
Vaggeryds bibliotek
vaggeryds.bibliotek@vaggeryd.se
Åsa Storck
0393-67 87 96
asa.storck@vaggeryd.se

Vetlanda kommun
Vetlanda bibliotek
biblioteket@vetlanda.se
Anette Lundgren
0383-974 73
anette.lundgren@vetlanda.se

Värnamo kommun
Värnamo bibliotek
biblioteket@varnamo.se
Lars Alkner, tf bibliotekschef
0370-37 76 04
lars.alkner@varnamo.se

image7pmw.png