Utvecklingi Jönköpings län

Meny Stäng
Närbild på brädspel
Kommunerna i Jönköpings län prövar tillsammans metoden Letterbox Club – en metod för att stimulera och utveckla barns läs- och matematikförmåga.
Foto: Johan W Avby

Biblioteksutveckling

  • Kultur
  • Bibliotek

Här kan du läsa vad som pågår inom biblioteksutveckling i Jönköpings län.

Länets invånare ska erbjudas en relevant och jämlik biblioteksverksamhet av hög kvalitet. Biblioteksverksamhet av hög kvalitet främjar fri informationstillgång, åsiktsbildning och yttrandefrihet vilket är förutsättningar för ett demokratiskt samhälle.

Vill du veta hur Region Jönköpings län arbetar strategiskt med biblioteksutvecklingen finns detta beskrivet på www.rjl.se/regionbibliotek

Nyheter

Vad pågår?

Bidrag och finansiering

Strategier och handlingsplaner

Hur går det?

Besök på bibliotek

Bibliotekschefer

Aneby kommun
Inger Eriksson Abrinius
0380-461 86
inger.abrinius@aneby.se

Eksjö kommun
Axel Fridholm
0381-361 33
axel.fridholm@eksjo.se

Gislaveds  kommun
Maria Alexiusson
0371-829 05
maria.alexiusson@gislaved.se

Gnosjö kommun
Kristina Gernes
0370-33 11 31
kristina.gernes@gnosjo.se

Habo kommun
Ingrid Sjöberg
Tjänstledig 27/3 – 31/12 2017

Jönköpings  kommun
Åsa Storck
036-10 66 45
asa.storck@jonkoping.se 
Annika Wernborg
036-10 60 92
annika.wernborg@jonkoping.se

Mullsjö kommun
Beate Karlsson
0392-140 44
beate.karlsson@mullsjo.se 

Nässjö kommun
Ulf Moberg
0380-51 89 99
ulf.moberg@nassjo.se 

Sävsjö kommun
Lars Forssmed
0382–154 02
lars.forssmed@savsjo.se

Tranås kommun
Peter Åkesson
0140-682 02
peter.akesson@tranas.se

Vaggeryds kommun
Lo Claesson
0393-67 87 96
lo.claesson@vaggeryd.se

Vetlanda kommun
Anette Lundgren
0383-974 73
anette.lundgren@vetlanda.se

Värnamo kommun
Ann-Christin Ekelund
0370-37 76 63
ann-christin.m.ekelund@varnamo.se