Utvecklingi Jönköpings län

Meny Stäng
Närbild på brädspel
Kommunerna i Jönköpings län prövar tillsammans metoden Letterbox Club – en metod för att stimulera och utveckla barns läs- och matematikförmåga.
Foto: Johan W Avby

Biblioteksutveckling

  • Kultur
  • Bibliotek

Här kan du läsa vad som pågår inom biblioteksutveckling i Jönköpings län.

Länets invånare ska erbjudas en relevant och jämlik biblioteksverksamhet av hög kvalitet. Biblioteksverksamhet av hög kvalitet främjar fri informationstillgång, åsiktsbildning och yttrandefrihet vilket är förutsättningar för ett demokratiskt samhälle.

Vill du veta hur Region Jönköpings län arbetar strategiskt med biblioteksutvecklingen finns detta beskrivet på www.rjl.se/regionbibliotek

Nyheter

Vad pågår?

Bidrag och finansiering

Strategier och handlingsplaner

Hur går det?

Besök på bibliotek

Kontakt

Region Jönköpings län, kultur och utveckling
Regionbibliotek

regionbiblioteket@rjl.se

Katinka Borg
Regionbibliotekschef
010-242 84 92, 076-724 84 92
katinka.borg@rjl.se

Christina Alloh
Administrativ samordnare 
010-242 84 91, 073-1578700
christina.alloh@rjl.se

Johanna Billvén
Utvecklare bibliotek
010-242 84 98, 072-718 78 14
johanna.billven@rjl.se

Peter Nyberg
Utvecklare litteraturen som konstform
010-242 84 90, 070-298 05 38
peter.nyberg@rjl.se

Annhild Ottosson
Utvecklare bibliotek
010-242 84 93, 076-724 84 93
annhild.ottosson@rjl.se

Martina Rasch
Utvecklare bibliotek
010-242 84 96, 072-577 70 44
martina.rasch@rjl.se

Bibliotekschefer

Aneby kommun
Aneby bibliotek
Inger Eriksson Abrinius
0380-461 86
inger.abrinius@aneby.se

Eksjö kommun
Eksjö bibliotek
Axel Fridholm
0381-361 33
axel.fridholm@eksjo.se

Gislaveds  kommun
Gislaveds bibliotek
Maria Alexiusson
0371-829 05
maria.alexiusson@gislaved.se

Gnosjö kommun
Gnosjö bibliotek
Kristina Gernes
0370-33 11 31
kristina.gernes@gnosjo.se

Habo kommun
Habo bibliotek
Ingrid Sjöberg
Tjänstledig 27/3 – 31/12 2017

Jönköpings  kommun
Jönköpings stadsbibliotek
Jan Holmquist
070- 239 85 40
EXT1174@jonkoping.se 

Annika Wernborg
036-10 60 92
annika.wernborg@jonkoping.se

Mullsjö kommun
Mullsjö bibliotek

Biblioteksansvarig vakant

Åsa Eklund, kultur- och fritidschef
0392- 142 40
asa.eklund@mullsjo.se

Nässjö kommun
Nässjö bibliotek
Ulf Moberg
0380-51 89 99
ulf.moberg@nassjo.se 

Sävsjö kommun
Sävsjö bibliotek
Eva-Lena Andersson
0382–154 02
eva-lena.andersson@savsjo.se

Tranås kommun
Tranås bibliotek
Peter Åkesson
0140-682 02
peter.akesson@tranas.se

Vaggeryds kommun
Vaggeryds bibliotek
Lo Claesson
0393-67 87 96
lo.claesson@vaggeryd.se

Vetlanda kommun
Vetlanda bibliotek
Anette Lundgren
0383-974 73
anette.lundgren@vetlanda.se

Värnamo kommun
Värnamo bibliotek
Ann-Christin Ekelund
0370-37 76 63
ann-christin.m.ekelund@varnamo.se