Utvecklingi Jönköpings län

Meny Stäng

Biblioteksutveckling

Närbild på brädspel
Kommunerna i Jönköpings län prövar tillsammans metoden Letterbox Club – en metod för att stimulera och utveckla barns läs- och matematikförmåga.
Foto: Johan W Avby

Länets invånare ska erbjudas en relevant och jämlik biblioteksverksamhet av hög kvalitet. Biblioteksverksamhet av hög kvalitet främjar fri informationstillgång, åsiktsbildning och yttrandefrihet vilket är förutsättningar för ett demokratiskt samhälle.

Här kan du läsa vad som pågår inom biblioteksutveckling i Jönköpings län.

Nyheter

Just nu finns det inga nyheter inom detta ämne.

Vilka insatser pågår?

Just nu finns det inga insatser inom detta ämne.

Bidrag och finansiering

Just nu finns det inga bidrag eller finansieringar att söka inom detta ämne.

Strategier och handlingsplaner

Just nu finns det inga strategier eller handlingsplaner inom detta ämne.

Hur går det?

Besök på bibliotek

Kontakt

Region Jönköpings län, kultur och utveckling
Regionbibliotek

Vill du veta hur Region Jönköpings län arbetar strategiskt med biblioteksutvecklingen finns detta beskrivet på www.rjl.se/regionbibliotek

regionbiblioteket@rjl.se

Katinka Borg
Regionbibliotekschef
010-242 84 92, 076-724 84 92
katinka.borg@rjl.se

Christina Alloh
Administrativ samordnare 
010-242 84 91, 073-1578700
christina.alloh@rjl.se

Johanna Billvén
Utvecklare bibliotek
010-242 84 98, 072-718 78 14
johanna.billven@rjl.se

Peter Nyberg
Utvecklare litteratur
010-242 84 90, 070-298 05 38
peter.nyberg@rjl.se

Annhild Ottosson
Utvecklare bibliotek
010-242 84 93, 076-724 84 93
annhild.ottosson@rjl.se

Martina Rasch
Utvecklare bibliotek
010-242 84 96, 072-577 70 44
martina.rasch@rjl.se

Bibliotekschefer

karta över bibliotek i länet

Aneby kommun
Aneby bibliotek
Inger Eriksson Abrinius
0380-461 86
inger.abrinius@aneby.se

Eksjö kommun
Eksjö bibliotek 
Sanna Godenäs
0381-361 33
sanna.godenas@eksjo.se

Gislaveds  kommun
Gislaveds bibliotek
Maria Alexiusson
0371-829 05
maria.alexiusson@gislaved.se

Gnosjö kommun
Gnosjö bibliotek
Kristina Gernes
0370-33 11 31
kristina.gernes@gnosjo.se

Habo kommun
Habo bibliotek
Ingrid Sjöberg
Tjänstledig till 1/3 2018

Jönköpings  kommun
Jönköpings stadsbibliotek 
Frida Christoffersson
036-10 72 38
frida.christoffersson@jonkoping.se

Annika Wernborg
036-10 60 92
annika.wernborg@jonkoping.se

Mullsjö kommun
Mullsjö bibliotek

Biblioteksansvarig vakant

Åsa Eklund, kultur- och fritidschef
0392- 142 40
asa.eklund@mullsjo.se

Nässjö kommun
Nässjö bibliotek
Ulf Moberg
0380-51 89 99
ulf.moberg@nassjo.se 

Sävsjö kommun
Sävsjö bibliotek
Eva-Lena Andersson
0382–154 02
eva-lena.andersson@savsjo.se

Tranås kommun
Tranås bibliotek
Peter Åkesson
0140-682 02
peter.akesson@tranas.se

Vaggeryds kommun
Vaggeryds bibliotek
Lo Claesson
0393-67 87 96
lo.claesson@vaggeryd.se

Vetlanda kommun
Vetlanda bibliotek
Anette Lundgren
0383-974 73
anette.lundgren@vetlanda.se

Värnamo kommun
Värnamo bibliotek
Ann-Christin Ekelund
0370-37 76 63
ann-christin.m.ekelund@varnamo.se